Buttermilk Bakery writing homework help
Buttermilk Bakery has provided the following cost data for the last year when 95,000 loaves of bread were produced and sold.
Raw materials |
$209,950 |
|
Direct labor |
71,250 |
|
Manufacturing overhead |
193,510 |
|
Selling and administrative costs |
155,550 |
All costs are variable except for $115,610 overhead and $81,450 selling and administrative. The sales price was $10 per loaf. 108,900 units was sold to meet a target operating income of $395,356. $647,904 was the amount of sales dollars needed to reach this target operating income of $155,400.
What would be the operating income from producing 97,100 loaves?
Need your ASSIGNMENT done? Use our paper writing service to score good grades and meet your deadlines.
Order a Similar Paper Order a Different Paper